ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY PAWŁOWICE

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 12 czerwca 2018
 • Planowany koniec: 30 czerwca 2020

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Główna siedziba Zakładu Doświadczalnego mieści się w Pawłowicach. Działalność zakładu możliwa jest dzięki posiadaniu nowoczesnych obór dla krów mlecznych i młodzieży wyposażonych w systemy i urządzenia umożliwiające pełne zarządzania stadem. Istniejąca baza doświadczalna a także uzyskiwane wyniki produkcyjno-hodowlane, nagrody za prezentowane na wystawach zwierzęta oraz wysoka jakość sprzedawanego materiału hodowlanego są podstawą renomy Zakładu Doświadczalnego IZ w Pawłowicach. Produkcja roślinna opiera się na kukurydzy, zbożach, rzepaku, ale również produkcji sianokiszonki z użytków zielonych. Część traw zbierana jest z trwałych użytków, pozostałe siane są na gruntach ornych.

Podjęte działania

Nowy wpis

Przegląd użytków i jesienne zasiewy.

Zeszłoroczna, jak i tegoroczna aura nie są dla nas łaskawe. Wysokie temperatury i mała ilość opadów wszystkim dają się we znaki, dlatego tak ważne jest, aby właściwie zaplanować zakładanie czy podsiewanie użytków zielonych albo siew traw na gruntach ornych. Dobra pasza objętościowa to połowa sukcesu! Tutaj chce Wam pokazać to, jak w Pawłowicach podsialiśmy stare już użytki zielone, ale także zwrócić uwagę na trawy szybko rosnące takie jak życica wielokwiatowa, która doskonale sprawdza się jako międzyplon lub trawa na gruntach ornych.

Wcześniej pisaliśmy jak przeprowadzony był podsiew  – pomimo tak suchej jesieni 2018 pozbyliśmy się chwastów dzięki Fernando Forte, ale również uzupełniliśmy wolne przestrzenie mieszanką traw Barenbrug (BG-2 Milkway Tetra, BG-8 Milkway Structo). W tym roku, gdy wiosna była niezywkle sucha ilość młodych siewek nie była aż tak obfita, natomiast należy pamiętać, że są to gatunki wieloletnie m.in. kostrzewa łąkowa czy kupkówka, dlatego ich ilość powinna się zwiększyć w drugiej połowie roku, gdy będziemy mieć trochę więcej deszczu, a młoda trawa nabierze więcej wigoru i masy.

Co do samej życicy wielokwiatowej – to trawa bogata w energię i najlepiej zakiszająca się pasza objętościowa (zawiera najwięcej cukrów), którą możemy siać zarówno po zbożach czy kukurydzy, ale także na wiosnę.

My w Pawłowicach zdecydowaliśmy się zasiać ją na jesień (wrzesień 2018). Ma ona pozostać na stanowisku co najmniej do końca 2019 roku, a jeśli aura pozwoli to nawet i dłużej. Sama życica wielokwiatowa zalecana jest do użytkowania przez 1-2 lata intensywnej produkcji zielonki. Wiosną pokos mieszanki BG-1 Milkway Sprint, bo tak właśnie nazywa się mieszanka życicy wielokwiatowej Barenbrug obfitował w blisko 20 ton z hektara!! Teraz czekamy na drugi pokos, a jest to możliwe w tak krótkim czasie, pomimo obecnie panujących wysokich temperatur, z uwagi na min. 8cm wysokość koszenia zastosowaną w maju. Zaleca się aby trawy, tak samo jak lucernę kosić możliwie jak najwyżej (min.7-8cm) co umożliwia szybkie odbicie rośliny na kolejny pokos, a także mniejsze zanieczyszczenie sianokiszonki popiołem.

Nie dajemy się, mimo suszy 2018 - podsiew czas zacząć!.jpg

Podsiew

Lato 2018 roku, które zaczęło się początkiem maja, ponieważ temperatura już wtedy sięgała blisko 30 stopni C, dało się we znaki wszystkim. Doskonale widać to było na użytkach zielonych, jak brak deszczu spowodował uszczuplenie bazy paszowej i niski przyrost masy zielonej w ciągu całego roku. Dlatego podjeliśmy się renowacji użytku zielonego poprzez posiew, minimalizując koszty samej uprawy. Do tego użyliśmy 15kg mieszanki BG-2 Milkway Tetra oraz 15kg mieszanki BG-8 Milkway Structo na hektar. Dodanie mieszanki z kupkówką było konieczne z uwagi na piaszczyste podłoże, na którym przeprowadzany był podsiew.

Częściowa likwidacja chwastów po oprysku Fernando Forte - sierpień 2018.jpg

Oprysk

Zanim jednak użyliśmy siewnika APV postanowiliśmy pozbyć się tego co niepotrzebne, czyli chwastów. Do tego użyliśmy selektywnego środka jakim jest Fernando Forte w dawce 2l/ha. Wcześniej tego typu zabiegi nie były przeprowadzane, dlatego chwasty dość silnie dominowały ruń, a wylewana wcześniej gnojowica potęgowała ten efekt. Oprysk robiony był w sierpniu, natomiast podsiew ok 6 tygodni później wcześniej wspomnianą mieszanką BG-2 oraz BG-8.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu