OŚRODEK HODOWLI ZARODOWEJ LUBIANA

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 26 kwietnia 2018
 • Planowany koniec: 30 czerwca 2020
 • Podjęte działania:

  Do naszego projektu wybraliśmy kilka hektarów na trudnym gruncie, użytek nazwany „Serek”, z uwagi na jego trójkątny kształt, ponieważ jest on miejscami podmokły, a jego wierzchnia warstwa bardzo szybko się przesusza przy okresowym niedoborze wody. Wiosną 2018 roku widoczne były liczne chwasty, przede wszystkim mnieszek lekarski czy babki lancetowate. Miejscami występowała koniczyna czerwona, ale była ona dominowana przez wspomniane chwasty. Liczne przerzedzenia spowodowały chęć podsiania starego już użytku.

Opis gospodarstwa

Ośrodek Hodowli Zarodowej Lubiana, składa się z dwóch gospodarstw; Nadarzyn – Płotno,  Boguszyny – Lubiana. Głównymi kierunkami działalności spółki są uprawa zbóż, buraków cukrowych, rzepaku i kukurydzy. Wiodącym kierunkiem w spółce jest hodowla krów mlecznych, prowadzona w dwóch nowoczesnych skomputeryzowanych fermach. Cała produkcja po zabezpieczeniu własnych potrzeb paszowych i hodowlanych przeznaczona jest do sprzedaży. Grunty spółki położone są na terenie dwóch gmin Choszczno i Pełczyce. Oprócz tego gospodarstwo posiada liczne hektary użytków zielonych, które są najtańszą paszą dla wysokowydajnych krów mlecznych.

Podjęte działania

Nowy wpis
29.05.2019 - podsiew życicą trwałą i mieszańcową w mieszance BG-2 oraz koniczyną czerwoną.jpg

Podsiew i pierwszy pokos

OHZ Lubiana

Podsiew na stanowisku „Serek” podzieliliśmy na dwa etapy – cześć użytku podsialiśmy na jesień 2018, a drugą cześć wiosną 2019. Zdecydowanie lepiej wygląda użytek podsiewany na jesień z uwagi na jakąkolwiek wilgoć w czasie jesienno-zimowym, natomiast obecne temperatury, jak również wiosenna susza, spowodowały mniejszy przyrost masy zielonej traw sianych w tym roku.

Natomiast znacząco poprawiła się jakość traw, a obecność życic spowodowała zwiększoną ilość cukrów, przez co zielona masa lepiej się zakiszała. Czas na pierwszy pokos! Tylko pamiętajcie – kosimy na minimum 7-8cm, a po pokosie dokarmiamy potasem, bo nie samym azotem żywi się trawa J

14.09.2018 - podsiew siewnikiem APV użytku zielonego.jpg

Jesienny podsiew czas ruszyć!

Jesienny podsiew czas ruszyć!

14.09.2018 pomimo ogólnej suszy postanowiliśmy zaryzykować i podsiać część użytku mieszanką życic BG-2 Milkway Tetra z dodatkową porcją koniczyny czerwonej. Drugą cześć podsiewjemy na wiosnę, aby zobaczyć i porównać, który z podsiewów uda się bardziej.

06.06.2018 - Fernando Forte na chwasty na użytkach zielonych.jpg

Oprysk herbicydem Fernando Forte

Oprysk herbicydem Fernando Forte – pozbywamy się chwastów i odsłaniamy miejsce na późniejsze młode siewki!

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu