Gospodarstwo Rolne Mariusz Uszyński

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 01 stycznia 2019
 • Planowany koniec: 30 czerwca 2021
 • Podjęte działania:

  Do renowacji w ramach programu "Krowie na Zdrowie" zakwalifikowano wieloletnie łąki oddalone kilka kilometrów od siedliska. Plan renowacji zakłada likwidację uciążliwego zachwaszczenia oraz uzupełnienie runi metodą podsiewu. Zniszczenie chwastów z wykorzystaniem preparatu Fernando Forte 300 EC zaplanowano późnym latem. W celu zagęszczenia runi przeprowadzony zostanie podsiew mieszanką BG-2 Milkway Tetra.

Opis gospodarstwa

Rodzinne gospodarstwo państwa Uszyńskich specjalizuje się w produkcji mleka. Obecnie utrzymywane stado liczy blisko 300 sztuk bydła, w tym 120 krów dojnych. Użytki zielone stanowią około 40% w całkowitej strukturze gruntów.

Podjęte działania

Nowy wpis
DSC06231.jpg

Mroźna, zimowa wizyta u Pana Mariusza

W styczniowe popołudnie odwiedziliśmy gospodarstwo Państwa Uszyńskich w powiecie zambrowskim. Zima pokazała w ostatnich dniach swoje mroźne oblicze, a my postanowiliśmy sprawdzić, co „piszczy w trawie” oraz jakie nowe inwestycje będzie realizowała nasza partnerska farma z Podlasia.

Nowe silosy na kiszonkę już służą

Jeszcze kilka dni temu słupki na termometrach w okolicy Zambrowa pokazywały nawet -26 stopni Celsjusza. Wysoki mróz nie przysporzył na szczęście większych problemów w obszarze codziennej organizacji pracy gospodarstwa.

Pan Mariusz Uszyński pokazał nam dziś zakończoną jesienią inwestycję, jaką są nowe przejazdowe silosy do kiszonki. Dotychczas gospodarstwo posiadało dwa betonowe silosy do sianokiszonki, natomiast kiszonka z kukurydzy była konserwowana w pryzmach. W ubiegłym roku „zaplecze” powiększyło się o dwa betonowe silosy do konserwacji paszy z kukurydzy. Szerokie na 13 metrów i długie na 40 metrów konstrukcje z grubym fundamentem pozwolą zoptymalizować proces zakiszania zbieranego materiału.

Zielona energia w gospodarstwie

Kolejną ciekawą inwestycją, która będzie realizowana na terenie gospodarstwa w nadchodzącym roku będzie instalacja fotowoltaiczna. Wykorzystanie zielonej energii pomoże optymalizować koszty produkcji w oparciu o własny system baterii fotowoltaicznych umieszczony na jednej z połaci dachu obory. Jak mówi Pan Mariusz będzie to jedna z pierwszych tego typu instalacji w okolicy.

maj2.JPG

Po pierwszym pokosie

Maj 2019

Jest poniedziałek 27 maja i ponownie zaglądamy na użytek zielony objęty jesiennym podsiewem w ramach akcji Krowie na zdrowie. Trawa odrasta już po pierwszym pokosie, który pan Mariusz zebrał w sobotnie popołudnie 25 maja. Zagęszczona i pozbawiona chwastów ruń już rozpoczyna odrost. Przed nami kolejne nawożenie wieloskładnikowe i pozostaje tylko czekać na zapowiadany deszcz.

grudzien_1.JPG

Zima

Grudzień 2018

Późne popołudnie w pierwszym tygodniu grudnia. Nad użytkiem zielonym malowniczo zachodzi słońce, a my postanowiliśmy sprawdzić „co w trawie piszczy”. W ostatnich tygodniach niestety w regionie gdzie się znajdujemy brakowało zdecydowanie opadów, a średnie temperatury dobowe znacznie spadły. Wyraźnie widać zatrzymanie wzrostu runi, która wchodzi już w stan zimowego spoczynku.

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu