Gospodarstwo Rolne Andrzej Ficak

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 15 marca 2019
 • Planowany koniec: 30 czerwca 2021
 • Podjęte działania:

  Wybrany użytek wykorzystywany jest głównie jako pastwisko dla jałowizny. Rosnące jałówki wymagają bogatej w białko, energię i składniki mineralne oraz beta-karoten paszy objętościowej. Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniego pastwiska tak by zaspokajało ono większość potrzeb żywieniowych tej grupy zwierząt oraz zapewniło odpowiedni wzrost i rozwój przyszłych krów. Nie pozostajemy obojętni również na smakowitość runi, na co główny wpływ ma udział roślin nieporządanych. Stąd, po zakwalifikowaniu użytku zielonego i ocenie składu botanicznego, zdecydowaliśmy wspólnie z Panem Piotrem o wykonaniu zabiegu herbicydowego w celu wyeliminowania uciążliwych chwastów. Podsiew, mający na celu wzbogacenie runi w trawy szlachetne, wysokostrawne i bardzo smakowite, zostanie przeprowadzony po kolejnych pokosach w miarę możliwości zależnych od pogody (temperatury i rozkładu opadów). Sledźcie uważnie nasze działania i wzorując się na sprawdzonych rozwiązaniach, rozwijajcie swoje gospodarstwa.

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Do udziału w programie „Krowie na zdrowie” już w 2018 roku Pan Piotr Ficak zgłosił gospodarstwo rolne swojego ojca Pana Andrzeja Ficaka. Gospodarstwo położone jest w najbliższej okolicy Elbląga, na zwięzłych i zasobnych glebach. Powierzchnia użytkowana wynosi 70 hektarów z czego użytki zielone i lucerna zajmują 50 ha, a kukurydza kiszonkowa 20 ha. W gospodarstwie jest 110 sztuk bydła, w tym 60 krów dojnych o średniej rocznej wydajności ok. 11 000 litrów od krowy. Produkowane mleko jest bardzo bogate w kazeinę cenioną zwłaszcza przy produkcji serów. W tym właśnie gospodarstwie w 2019 roku przeprowadzimy renowacje użytku zielonego w oparciu o zabieg herbicydowy oraz podsiew. 

Podjęte działania

Nowy wpis
Użytek zielony tuż przed pierwszym pokosem.jpg

Przegląd użytku zielonego

30.05.2019

Tuż przed dość spóźnionym (ze względu na warunki pogodowe) pierwszym pokosem przeprowadziliśmy wspólną lustrację wybranego użytku zielonego. Najbardziej niepożądanymi roślinami w runi, których obecność stwierdziliśmy są: mniszek, krwawnik i szczaw. Dlatego zdecydowaliśmy o zastosowaniu herbicydu Fernando Forte 300 EC gdyż zwalczy one wszystkie wymienione chwasty. Dodatkową zaletą tego środka jest jego krótki okres karencji i bezpieczeństwo dla zwierząt. Technologia, którą zastosujemy na tym pastwisku polega na zebraniu pierwszego pokosu, następnie kolejny odrost zostanie spasiony przez jałówki i po odrośnięciu przeprowadzimy zabieg herbicydowy wspomnianym środkiem oraz podsiew nasionami szlachetnych gatunków traw. Od przebiegu tych wszystkich zabiegów będziemy Was infomować na bieżąco – relacjami prosto z użytku zielonego!

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu