Gospodarstwo Państwa Grażyny i Daniela Schmidtko

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 01 stycznia 2019
 • Planowany koniec: 30 czerwca 2021

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Gospodarstwo Państwa Grażyny i Daniela Schmidtko położone jest w południowo zachodniej częsci Polski w miejscowości Kędzierzyn Koźle.  Właściciele przejęli gospodarstwo po rodzicach ponad 20 lat temu, od tamtego czasu gospodarstwo zmieniło się nie do poznania. W tej chwili specjalizuje się wyłącznie w produkcji mleka, jest to jedno z większych gospodarstw indywidualnych w okolic.

W gospodarstwie utrzymywanych jest 120 krów dojnych. Wszystkie jałóweczki są pozostawiane do dlaczego chowu natomiast byczki sprzedawane na opas. W roku 2018 właściciele powiększyli oborę dobudowując porodówkę, oraz powiększając halę udojową. Modernizacja obory miała na celu zwiększenie komfortu pracy oraz poprawę dobrostanu zwierząt.

Pani Grażyna i Pan Daniel mają trójkę dzieci z której najbardziej czynny udział bierze siedemnastoletnia Laurencja, która utrzymuje kilka szuka opasów w gospodarstwie.

W strukturze zasiewów dominuje kukurydza z przeznaczeniem na kiszonkę , Jako międzyplon jest stosowania mieszanka poplonowa BG 13 Milkway Poplon, oraz żyto na kiszonkę.

Lucerna na kiszonkę, oraz zboża które są wykorzystane do skarmiania w postaci mieszanek treściwych wraz z dodatkami firmy De Heus

Podjęte działania

Nowy wpis
3150785D-459F-4C5E-92DE-95E30355A3C5.jpeg

Co słychać w Gospodarstwie Państwa Schmidtko?

Pierwsze tygodnie czerwca to dla Gospodarstwa Schmidtko dobry czas. Podpytywaliśmy ostatnio, co słychać u sympatycznych gospodarzy z Kędzierzyna Koźla.

 • Kukurydza pięknie rośnie, zarówno ta w czystym siewie, jak  i ta zasiana po życie. Zasilona przez ostatnie deszcze oraz nawozy cieszy nasze oko z dnia na dzień!
 • Dobra pogoda nam dopisała i mogliśmy zebrać sianokiszonkę, a oczekiwany deszcz jest najważniejszy dla roślin - właśnie teraz, po zasiewach.
 • Nasze cielaczki mają się bardzo dobrze, zdrowie im dopisuje. Po zbiorze żyta na kiszonkę wywieźliśmy pod sorgo obornik, uważamy, że to najlepszy nawóz.
 • Silosy pełne - krówki mogą jeść, ile chcą.
 • Sucrosorgo rośnie pięknie, między innymi dlatego, że pogoda mu sprzyja. Jak będzie wszystko dobrze to wyrośnie na 4.5-5 metrów (a jak widać na zdjęciach, ta gleba to sam piach! V-VI klasa ale dla tej rośliny to super warunki).

Oby tak dalej! 

Podsiew

Sezon 2018 nie był łaskawy z powodu dużych deficytów wody dla użytków zielonych  również w gospdarstwie Pani Grażyny i Pana Daniela. Łąki nie plonowały zgodnie z oczekiwaniami.

Dlatego też nasi hodowcy zdecydowali się na wykonanie jesiennego podsiewu traw. Zabieg wykonano na trwałym użytku zielonym przy użyciu specjalistycznego siewnika firmy APV, z wykorzystaniem mieszanki dedykowanej na podsiew jesienny - BG 7 Milkway Water. Mieszanka ta jest oparta w głównej mierze na kostrzewie trzcinowej miękkolistnej, należącej do traw o bardzo głębokim systemie korzeniowym.

Aby uzupełnić braki sianokiszonki, gospodarze zdecydowali się na zasiew mieszanki  BG-13 Milkway Poplon, w której skład wchodzą: życica wielokwiatowa, wyka ozima oraz koniczyna inkarnatka. Mieszanka ta była zasiana po zbiorze rzepaku. Jesienią wykonano pokos pielęgnacyjny.

Wiosna roku 2019 okazała się rownież bardzo uboga w wodę.  Dlatego też pierwszy pokos na trwałych użytkach zielonych był przesunięty o około 2 tygodnie. Jednak mimo zaistniałej sytuacji,  mieszanka BG-13 Milkway poplon poradziła sobie znakomicie.

Mieszanka została skoszona 4 maja, po przesuszeniu uzyskano bardzo wartościowy materiał wykorzystywany w żywieniu bydła. Nasi hodowcy pozostawili mieszankę na stanowisku do wykorzystywania cały sezon. Życica wielokwiatowa zawarta w mieszance bardzo dobrze zareagowała na majowe opady deszczu, dzięki którym szybko odbiła i po trzech tygodniach od pierwszego pokosu, Państwo Schmidtko będą zbierać kolejny pokos.

Przed drugim pokosem.jpg

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu