Gospodarstwo Bogusław i Piotr Krępscy

Informacje podstawowe

 • Początek akcji: 01 maja 2016
 • Planowany koniec: 30 listopada 2018
 • Główny problem:

  Pod koniec maja 2016 roku przeprowadzona została lustracja stanu użytków zielonych w całym gospodarstwie. Łąki były w trakcie odrostu po pierwszym pokosie. Wspólnie z panem Bogusławem i jego synem Piotrem wytypowaliśmy dwa stanowiska, które poddamy renowacji. Jedna z łąk, które  postanowiliśmy wspólnie odnowić weszła właśnie w 4 rok użytkowania. Niestety intensywne zachwaszczenie z roku na rok systematycznie obniża walory żywieniowe produkowanej sianokiszonki. Wyraźnie dominującym chwastem obecnym na całym użytku był mniszek lekarski, który rozprzestrzenił się także na sąsiadujące łąki. Dodatkowo zidentyfikowano obecność m.in. tasznika, babki lancetowatej i szczawiu tępolistnego. Rozprzestrzeniające się chwasty stały się konkurencyjne dla traw i roślin motylkowatych. Drugie stanowisko  to sąsiadująca 4 letnia łąka, na której wystąpiło wyraźne przerzedzenie runi, a w miejscu ubytków pojawiają się systematycznie nowe chwasty

 • Podjęte działania:

   Jaki plan? Podjęto decyzję o renowacji metodą podsiewu 3-hektarowego użytku. Najlepszym terminem do podsiewu mieszanką BG-2 Milkway Tetra będzie późne lato, a renowację należy poprzedzić zabiegiem chemicznym  Fernando Forte 300 EC w celu eliminacji zachwaszczenia. Sąsiadujące 2 hektary jesienią poddane zostaną pełnej uprawie i przeprowadzony zostanie nowy zasiew trawy wieloletniej  BG-11 Mikway Complex.

Galeria zdjęć gospodarstwa

Opis gospodarstwa

Rodzinne gospodarstwo Państwa Krępskich – tu tradycja spotyka się z nowoczesnością!

 

Położone na północnym Mazowszu gospodarstwo jest prowadzone przez pana Bogusława oraz  Piotra - jednego z czterech synów. Wielopokoleniowa tradycja łączy się tu z nowoczesną wiedzą i technologią. Produkcja mleka, w której specjalizują się właściciele to wymagająca dziedzina, dlatego ważne jest profesjonalne podejście na wszystkich etapach produkcji. W gospodarstwie państwa Krępskich dużo uwagi poświęca się paszom objętościowym. Użytki zielone, których jest łącznie blisko 40ha są priorytetowym źródłem wartościowej sianokiszonki. Pan Bogusław wspólnie z synem Piotrem dbają o kondycję swoich kośnych łąk oraz lucerny, która obecnie zajmuje obszar 5ha. Świadomi wartości i zysków jakie niesie prawidłowa agrotechnika i renowacja użytków zielonych bez wahania przystąpili do programu GRASS INTO GOLD. Pod okiem doradców z firm Barenbrug i Dow AgroSciences przeprowadzą renowację 5 ha użytków zielonych. Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć jak krok po kroku poprawić kondycję łąk i wpłynąć na jakość produkowanej sianokiszonki.

 

Zapraszamy do śledzenia relacji!

Lokalizacja na mapie

 • Barenbrug Polska Sp. z o. o.
  ul. Sowia 15
  62-080 Tarnowo Podgórne Polska
 • www.barenbrug.pl
 • De Heus Sp. z o.o.
  ul.Lotnicza 21B
  99-100 Łęczyca
 • www.deheus.pl
 • Corteva Agriscience™
  ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1
  00-728 Warszawa
 • www.corteva.pl
 • CLAAS Polska sp. z o.o.
  ul. Świerkowa 7, Niepruszewo
  64-320 Buk
 • www.claas.pl

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpieczeństwa zamieszczonych na etykiecie.

Nie czekaj, zapisz się do programu i odbierz darmowe Vademecum użytków zielonych! Dołącz do programu